PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Örnek Günlük Planlar



Sevinç Turhan
23.Ekim.2012, 08:27
EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN
GÜNLÜK PLANLAR
(60-72 AYLIK ÇOCUKLAR İÇİN)



UYUM HAFTASI
Tarih:
GÜNLÜK PLAN
Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı :
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2- El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
9. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 3- Duygularını kontrol edebilme.
Kazanımlar
3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
DİL ALANI
Amaç 4- Kendini sözel olarak ifade edebilme.
Kazanımlar
1. Dinlerken / konuşurken göz teması kurar.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 1- Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme.
Kazanımlar
1.Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.
ÖZ BAKIM BECERİLERİ
Amaç 1- Temizlik kurallarını uygulayabilme.
Kazanımlar
1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

ETKİNLİKLER
Serbest Zaman–Sanat PMA A2: K;9 SDA A3: K;3 DA A4: K;1 BA A1: K;1 ÖB A1:K;1
Öğrenme Süreci
●Öğretmen; okul açılmadan birkaç gün önce sınıfı süsler ve çocuklara ikram etmek için şeker hazırlar. Sınıfa gelen velilerle kısa sohbet eder. Öğretmen kendini tanıtır, kısaca okul hakkında bilgiler verir ve yıl boyunca neler yapacaklarından bahseder. Bu görüşmeden sonra veliler güler yüzle uğurlanır.
●Öğretmen sınıfa gelen çocuklara kendini tanıtır, ismini söyler, çocuklara ismini sorarak iletişim kurmaya çalışır. Çocuklara şeker ikram eder.
●“Çocuklar, sınıfımızda hangi köşeler var, biliyor musunuz?” sorusuyla çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlar. Çocuklardan aldığı cevapları değerlendirip, köşeleri, oyuncakları ve diğer malzemeleri çocuklara tanıtır. Daha sonra çocukların oyuncaklarla oynamalarına fırsat verir. Oyuna başlamayan çocuklarla oynayarak, onları yüreklendirir ve sırayla çocukların yanına giderek sohbet eder.
●Öğretmen çocukları çalışma masalarına yerleştirdikten sonra çocuklara beyaz kâğıt ve pastel boya dağıtır. “Daha önce pastel boya ile resim yaptınız mı?” diye sorar. Çocuklardan alınan cevaplardan sonra; pastel boyanın kullanımı ile ilgili bilgiler verir ve çalışma yaparken nelere dikkat edileceği konularında açıklama yapar. Çocuklara bilgi verildikten sonra serbest resim yapmaları istenir. Resimler sergilenmek üzere beraberce sınıf panosuna asılır. Sınıf düzenlemesi için öğretmen’’şimdi sizinle oyuncakları beraber toplayalım, ben size eşyaların nereye konulacağı konusunda yardımcı olacağım’’ diyerek çocukları yönlendirir.
●Çocuklar güler yüzle uğurlanarak velilere teslim edilir.


DEĞERLENDİRME
Çocuk Açısından :



Öğretmen Açısından :



Program Açısından :


UYUM HAFTASI
Tarih:
GÜNLÜK PLAN
Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı :
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 1- Bedensel Koordinasyon gerektiren belirli hareketler yapabilme.
Kazanımlar
1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar.
4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme
Kazanımlar
3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
ÖZ BAKIM BECERİLERİ
Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme
Kazanımlar
5.Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.

ETKİNLİKLER
Serbest Zaman–Sanat-Oyun PMA A1:K;1,4 SDA A3:K;3 A6:K;2 ÖB A1:K;5
Öğrenme Süreci
●Öğretmen, ilk kez gelen çocuklarla tanışır, sınıf, köşeler ve oyuncaklar hakkında bilgi verir. Oyuncaklarla oynamaları için destekler.
●Etkinlik bitiminde çocukların sınıfın ortasında toplanmaları sağlanır. Öğretmen sınıfın ve köşelerin nasıl göründüğünü anlatmalarını ister. Sınıfın düzenli olması için oyuncak ve araç gereçlerin eski yerlerine yerleştirilmesi gerektiği anlatılarak “Hem oyun oynayacağız, hem de toplanacağız. Ben müziği açtığımda, sizler hızlıca toplanmaya başlayacaksınız; müziği kapattığımda olduğunuz yerde donup kalacaksınız.” diye yönerge verilerek hareketli bir müzik açılır. Toplanma bittiğinde, köşeler çocuklar ile birlikte kontrol edilir. En güzel toplanan köşeler alkışlanarak ödüllendirilir.
●Sanat Etkinliği için; önceden hazırlanan büyük boy kâğıtlar masaya konur. Çocuklara pastel boyalar tanıtılır, kullanım şekilleri anlatılır. Kâğıtlara istedikleri bir resmi pastel boya ile yapmaları söylenir. Çalışmaları sırasında yanlarına gidilerek, neler yaptıkları hakkında sohbet edilir. Biten çalışmalar sergilenir. Öğretmen “çocuklar şimdi sınıfımızı toplayalım, bende sizlere yardım edeceğim” diyerek boyaların nerelere konulacağı yönünde çocuklara rehberlik eder.
●El temizliği ve tuvalet ihtiyacı için lavaboya gidilir. Tuvalet ve el yıkamak için malzemeler ve yerleri gösterilir. Öğretmen çocukların tuvaleti kullanmaları ve ellerini yıkamalarına rehberlik eder.
1. ●Öğretmen çocuklara “Kutu Kutu Pense oyunu biliyor musunuz?’’ diye sorar, verilen yanıtlar pekiştirilir. Çocuklara ‘’el ele tutuşalım, daire olalım’’ diyerek halka olmalarını sağlar. Halkada yürüyerek şarkı sözlerini söylerler:
Kutu kutu pense,
Elmamı yerse
Arkadaşım ……….(sınıftaki öğrencilerin sırayla isimleri söylenir),
Arkasını dönse.
●Tüm çocuklar arkasını dönünce ilgi ve isteğe göre aynı şekilde şarkı sözü “Önüne dönse” diye değiştirilerek oyun sürdürülebilir. Bu oyunda çocukların arkadaşlarını tanımaları pekiştirilir.
●Çocuklar güler yüzle uğurlanarak velilere teslim edilir.

DEĞERLENDİRME
Çocuk Açısından :



Öğretmen Açısından :




Program Açısından :
UYUM HAFTASI
Tarih:
GÜNLÜK PLAN

Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.
SOSYAL - DUYGUSAL ALAN
Amaç 3.Duygularını kontrol edebilme
Kazanımlar
1.Olumlu / olumsuz düşüncelerini uygun şekilde ortaya koyar.
Amaç 6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1.Temizlik kurallarını uygulayabilme.
Kazanımlar
1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
2.El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.
3.Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yardımsız yapar.
ETKİNLİKLER
Serbest Zaman – Sanat PMA A2:K;7 SDA A3:K;1 ÖB A1:K; 1,2,3
Öğrenme Süreci
●Çocuklar öğretmen tarafından sınıfta karşılanır. Öğretmen, yeni gelen çocuklarla tanışır, çocukları istedikleri köşelerde oynamaları için yönlendirir ve gözlemler, çocuklara oyuncakları kullanmada model olur. Oyununu tamamlayıp diğer köşeye geçmek isteyen çocuklara, oynadıkları oyuncakları yerlerine yerleştirmeleri yönünde açıklamalar yaparak rehberlik eder. Sınıfa uyum sağlayamayan, oyun oynamak istemeyen çocukları yönlendirir. Öğretmen, çocukların her köşede oynayıp, tanımaları yönünde rehber olur.
●Sanat köşesine resim kâğıdı ve pastel boya, yoğurma maddeleri tanıtılıp kullanım şekilleri anlatılır ve çocukların serbest çalışmaları sağlanır. Neler yaptıkları sorulup, sohbet edilir. Yapılan çalışmalar panolara asılır.
●Etkinlik için ayrılan süre sonunda; “Bir saatim var, kulağıma koydum. Tik tak, tik tak… Saatine bak! Toplanma saati geldi!” sözleri ezgili bir şekilde söylenerek, sınıf toplanılır.
●Öğretmen, ”Çocuklar, vücudumuzu temiz tutmak için neler yapmalıyız?” sorusunu yönelterek, çocukların bildiklerini ifade etmelerini sağlar. Öğretmen, çocuklardan aldığı cevapları değerlendirip, eller yıkanırken ve tuvalet kullanılırken nelere dikkat edileceği konusundaki eksikleri tamamlar ve doğruları pekiştirir.

Türkçe-Dil – Müzik SDA A6: K;2
Öğrenme Süreci
●Öğretmen çocuklara “Sizler birer yıldızsınız ve ben şimdi birer yıldız kaydıracağım.” der ve çocukları yarım ay şeklinde oturtur. Öğretmen de tüm çocukları görebileceği uygun bir yere oturur. Öğretmen belirli bir ritimle ellerini çırparak
adını söyler. Çocukların da kendisinden sonra sırayla adlarını söylemelerini ister, öğretmen de ritimle el çırparak adlarını tekrarlar. Tüm çocuklar isimlerini söyledikten sonra, sonra öğretmen “Şarkı söylemek isteyen var mı?” diye sorup, istekli çocuklara grup önünde şarkı söyleme fırsatı verir. Daha sonra “Daha Dün Annemizin” adlı şarkıyı bölümler halinde önce kendi söyler. Sonra çocuklardan tekrar etmelerini ister. Şarkıya el çırparak ritim tutulur.
Daha dün annemizin, kollarında yaşarken,
Çiçekli bahçemizin, yollarında koşarken,
Şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk,
Sevinçliyiz hepimiz, yaşasın okulumuz.
Okul bizim yuvamız, öğretmenler annemiz.
●Çocuklar güler yüzle uğurlanarak velilere teslim edilir.

DEĞERLENDİRME
Çocuklar Açısından:

Etkinlikler Açısından:

Öğretmen Açısından:
UYUM HAFTASI
Tarih:
GÜNLÜK PLAN

Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.
SOSYAL - DUYGUSAL ALAN
Amaç 3.Duygularını kontrol edebilme
Kazanımlar
3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
Amaç 6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1.Temizlik kurallarını uygulayabilme.
Kazanımlar
1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
ETKİNLİKLER
Serbest Zaman – Sanat PMA A2:K;7 SDA A3:K;3 ÖB A1:K;1
Öğrenme Süreci
●Çocuklar öğretmen tarafından sınıfta karşılanır. Öğretmen, yeni gelen çocuklarla tanışır, çocukları istedikleri köşelerde oynamaları için yönlendirir ve gözlemler, çocuklara oyuncakları kullanmada model olur. Köşelerde oynarken, oyuncakların paylaşılması ve nazik davranışlarda bulunulması konularında çocuklara hatırlatmalar yapılır. Çocukların olumlu davranışları pekiştirilir, sözlü ödüllerde bulunulur. Sınıfa uyum sağlayamayan, oyun oynamak istemeyen çocukları yönlendirir. Öğretmen, çocukların her köşede oynayıp, tanımaları yönünde rehber olur.
●Masaya oyun hamuru yerleştirilir. Öğretmen oyun hamuru ile ilgili açıklama yapar. “Oyun hamurunu kullanarak istediğiniz şekilleri yapabilirsiniz. Çalışma yaparken etrafımızı ve giysilerimizi temiz tutmaya dikkat etmeliyiz.” diyerek oyun hamurunu çocuklara dağıtır. Çocuklarla şekiller hakkında sohbet edilerek, neler yaptıkları anlattırılır. Çalışma sonunda oyun hamuru yuvarlanarak toplanılır.
●Serbest zaman bitiminde “Oynadım oynadım bitti. Toplanma vakti geldi” şeklinde bir tekerleme söylenerek etkinliğin bittiği ve sınıfın toplanması gerektiği öğretmen tarafından hatırlatılır.
●Toplanma sonunda tuvalet ve temizlik için lavaboya gidilir.

Oyun SDA A6;K:2
Öğrenme Süreci
●Öğretmen çocuklara “el ele tutuşalım, halkaya karışalım’’ diyerek çocukları halka olmaları yönünde rehberlik eder. “Şimdi sizinle oyun oynayacağız.” der. Oyuna başlamadan önce öğretmen şarkıyı söyleyeceğini çocukların da hareketlerle eşlik edeceğini belirtir.
AMBAR
Ambara vurdum bir tekme, bir tekme. Ambarın kapısı açıldı, açıldı.
İnci de boncuk saçıldı, saçıldı. Limonu da böyle keserler, keserler.
Suyunu da böyle sıkarlar, sıkarlar. Çamaşırı böyle yıkarlar, yıkarlar.
Suyunu da böyle sıkarlar, sıkarlar. Ütüyü de böyle yaparlar, yaparlar.
Saçını da böyle tararlar.
Çocuklar “cik, cik, cik” diyerek kendilerini yere atarlar.
●Çocuklar güler yüzle uğurlanarak velilere teslim edilir.

DEĞERLENDİRME
Çocuklar Açısından:


Etkinlikler Açısından:


Öğretmen Açısından:









UYUM HAFTASI
Tarih:
GÜNLÜK PLAN

Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.
SOSYAL - DUYGUSAL ALAN
Amaç 3.Duygularını kontrol edebilme
Kazanımlar
3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
Amaç 6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1.Temizlik kurallarını uygulayabilme.
Kazanımlar
1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
ETKİNLİKLER
Serbest Zaman – Sanat PMA A2:K;7 SDA A3:K;3 ÖB A1:K;1
Öğrenme Süreci
●Çocuklar öğretmen tarafından sınıfta karşılanır. Öğretmen, yeni gelen çocuklarla tanışır, çocukları istedikleri köşelerde oynamaları için yönlendirir ve gözlemler. Sınıfa uyum sağlayamayan, oyun oynamak istemeyen çocukları yönlendirir. Öğretmen, çocukların her köşede oynayıp, tanımaları yönünde rehber olur.
●Masaya oyun hamuru yerleştirilir. Öğretmen oyun hamurunu çocuklara dağıtarak açıklama yapar. Çocuklara neler yaptıkları anlattırılır. Çalışma sonunda oyun hamuru yuvarlanarak toplanılır.
●Çocuklara resim kâğıdı ve pastel boya tanıtılıp kullanım şekilleri anlatılır ve çocukların serbest çalışmalar yapmaları sağlanır. Neler yaptıkları sorulup, sohbet edilir. Yapılan çalışmalar panolara asılır.
●Serbest zaman bitiminde “Oynadım oynadım bitti. Toplanma vakti geldi” şeklinde bir tekerleme söylenerek etkinliğin bittiği ve sınıfın toplanması gerektiği öğretmen tarafından hatırlatılır.
●Toplanma sonunda tuvalet ve temizlik için lavaboya gidilir.

Türkçe-Dil – Müzik SDA A6: K;2
Öğrenme Süreci
●Öğretmen minderleri yarım ay şeklinde dizer ve çocuklara “Tik tak tik tak hikâye saati geldi dikkat.” der ve çocukları yarım ay şeklinde oturtur. Öğretmen de tüm çocukları görebileceği uygun bir yere oturur. Öğretmen belirli bir ritimle ellerini çırparak adını söyler. Çocukların da kendisinden sonra sırayla adlarını söylemelerini ister, öğretmen de ritimle el çırparak adlarını tekrarlar. Tüm çocuklar isimlerini söyledikten sonra öğretmen, “Parmaklarım” adlı parmak oyununu söyler. Çocuklarla birlikte tekrarlanır.(Türkçe Dil Etkinliklerim sf;22)
Biz, (10 parmak gösterilir.)
Okula gidiyoruz. (Eller dizlere vurulur.)
Biz, (10 parmak sallanır )
Eve gidiyoruz. (Ayaklar yere vurulur. )
Biz, (10 parmak sallanır.)
Çok mutluyuz. (Alkışlanır.)
Öğretmen sınıf kitaplığından seçtiği hikâyeyi çocuklara okur, hikâye ile ilgili sorular sorar. Verilen cevaplar dinlenir, doğru olanlar pekiştirilir.
●Çocuklar güler yüzle uğurlanarak velilere teslim edilir.

DEĞERLENDİRME
Çocuklar Açısından:


Etkinlikler Açısından:


Öğretmen Açısından:




Tarih:
GÜNLÜK PLAN (1)


Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN
Amaç1-Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketler yapabilme
Kazanımlar
14.Atılan nesneleri yakalar.
15.Nesneleri belli bir mesafedeki hedefe atar.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 2- Duygularını fark edebilme
Kazanımlar
1.Duygularını söyler
2.Duygularının nedenlerini açıklar
Amaç 3-Duygularını kontrol edebilme
Kazanımlar
3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar
Amaç 6- Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
3.Grupta sorumluluk almaya istekli olur.
Amaç11- Estetik özellikler taşıyan özgün ürünler oluşturabilme
Kazanımlar
1. Estetik bedensel hareketlerle dans eder / yürür.
2. Özgün şiir, öykü, şarkı vb. söyler.
DİL ALANI
Amaç 4-Kendini sözel olarak ifade edebilme
Kazanımlar
3.Belli bir konuda konuşmayı başlatır.
4. Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 1-Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme
Kazanımlar
1.Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1- Temizlik kurallarını uygulayabilme.
Kazanımlar
5.Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.
ETKİNLİKLER
Serbest Zaman – Sanat SDA A3:K;3 A6: K; 2,3 DA A4:K;3,4 BA A1: K;1 ÖB A1 K;5
Öğrenme Süreci
●Öğretmen bir gün önceden sınıfı balonlarla, grafon kâğıdı ve çeşitli malzemelerle süsler ve çocuklara ikram etmek için şeker hazırlar. Çocukları sınıfta karşılar.
●Hazırladığı çiçekli, ayıcıklı vb. isim kartlarını tüm çocukların birbirlerinin isimlerini duyacakları şekilde söyleyerek yakalarına takar.
● Öğretmen en sonun da, kendi ismini söyleyerek şekerleri ikram eder.
● Öğretmen “Çocuklar, sınıfımızda hangi köşeler var, biliyor musunuz?” sorusuyla çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlar. Çocuklardan aldığı cevapları değerlendirip, köşeleri, oyuncakları ve diğer malzemeleri çocuklara tanıtır ve gözlem yapmalarını sağlar. Daha sonra çocukların oyuncaklarla oynamalarına fırsat verir. Oyuna başlamayan çocuklarla oynayarak onları yüreklendirir ve sırayla çocukların yanına giderek sohbet eder. Çocuğa, sınıftaki oyuncaklardan en çok hangisini beğendiği sorularak sohbet konusu açılabilir ve duygu, düşüncelerini rahatça ifade etmeleri sağlanır.
●Resim köşesinde pastel boya ile serbest resim yapmaları sağlanır ve panolara asılır.
●Serbest zaman bitiminde öğretmen “çocuklar şimdi oyuncaklarımızı toplayalım, bende sizlere yardım edeceğim” diyerek oyuncakların nerelere konulacağı ve köşelerin düzenlenmesi yönünde çocuklara rehberlik eder.
● Toplanma sonunda el temizliği ve tuvalet ihtiyacı için lavaboya gidilir
.● Öğretmen gerekli açıklamaları yaparak tuvaleti kullanmaları ve ellerini yıkamalarını sağlar.
● Kahvaltıya geçildiğinde yemek yerken dikkat edilmesi gereken kurallar çocuklarla sohbet edilerek öğretmen tarafından açıklanır.


Türkçe Dil – Oyun PMA A1:K;14,15 SDA A2:K;1,2 A11:K;1,2
Öğrenme Süreci
●Çocuklar yarım ay şeklinde otururlar, öğretmende, tüm çocukları görebileceği uygun bir yere oturur. Önce kendini tanıtır sonra sırayla çocukların isimlerini söylemesini ister. Söylemeyen çocuklara ısrar etmeden söylemeleri için teşvik eder.
●Tüm çocuklar isimlerini söyledikten sonra öğretmen, “Parmaklarım” adlı parmak oyununu ( Türkçe Dil Etkinliklerim sf.22 ) bir kez söyler, ardından çocukların da katılmasını sağlayarak parmak oyununu tekrar eder.


PARMAKLARIM
Biz, (10 parmak sallanır.)
Okula gidiyoruz. (Eller dizlere vurulur.)
Biz , (10 parmak sallanır.)
Eve gidiyoruz. (Ayaklar yere vurulur.)
Biz, (10 parmak sallanır.)
Çok mutluyuz. (Alkışlanır.)
● Ardından anasınıfına başlamayla ilgili hikaye okur.
Togi o sabah erkenden uyanmıştı. Uyandığında çok heyecanlıydı, çünkü Togi okula başlıyordu. Togi okulun nasıl bir yer olduğunu biliyordu. Annesi ve babası anlatmışlardı. Sınıf arkadaşları ve öğretmenini çok merak ediyordu. Togi üzerini giyinmiş, annesi ve babasıyla kahvaltı yapmıştı. Togi ellerini yıkadı, dişlerini fırçaladı, annesi de beslenme çantasını hazırladı. Artık okula gitmeye hazırdı. Annesi ve babası onu ilk günüde yalnız bırakmak istemedi. Togi onlara teşekkür ederim ama artık okula kendi başıma gidebilirim diyerek okula doğru yola koyuldu. Togi okula geldiğinde kapıyı yavaşça çaldı içeriye girdi sınıfta diğer çocuklarda vardı. Öğretmen Togiye ‘hoş geldin Togi istediğin yere oturabilirsin” dedi. Togi sınıfı çok beğendi. Her tarafta çeşit çeşit oyuncaklar vardı, duvarlar rengarenkti, masa ve sandalyeler çocukların boyuna göreydi, küçüktü, Togi öğretmenini de çok sevmişti. Togi sınıftaki çocukların bir çocuğunu tanıyordu. Çünkü onlar Togi’nin ormandan oyun arkadaşlarıydı. Beslenme saati geldiğinde hep beraber beslenmelerini yaptılar. Annesi Togiye harika bir sandviç hazırlanmıştı. Beslenmelerini yaptıktan sonra hep beraber bahçeye çıkıp oyunlar oynadılar. Togi o kadar çok eğlenmişti ki zamanın ne kadar çabuk geçtiğini fark etmemişti bile. Togi arkadaşlarına ve öğretmenine “Hoş çakalın yarın görüşürüz” dedikten sonra eve doğru yürümeye başladı. Okuldaki ilk gününü anne ve babasına anlatmak için sabırsızlanıyordu. Eve geldiğinde annesi ve babası ile birlikte akşam yemeklerini yediler. Bütün akşam Togi onlara okulun ne kadar güzel ve eğlenceli olduğunu anlattı. Togi o akşam erkenden yattı. Bir an önce sabah olmasını istiyordu. Çünkü sabah olduğunda okuluna gidecekti.
Öğretmen çocuklara: Togi okula başladığında neler hissediyordu? Sizler neler hissediyorsunuz? Togi okulda neler yaptı?
Sizler okulda neler yapmayı isterdiniz? Sorularını sorar ve çocukların duygularını ifade etmelerini sağlayacak sohbeti başlatır.
● Öğretmen, hareketli bir müzik açarak çocuklara, “müziğin ritmine göre dans edelim mi?” der. Bir süre sonra müziği durdurur “sana en yakın arkadaşınla tokalaş ismini söyle ve hoş geldin de” yönergesini vererek çocukların dans etmesini ve yönergeleri uygulamalarını sağlayarak kendisi de oyuna katılır. (müzik durduğunda tokalaşmadığın başka bir arkadaşını seç diye bir açıklama yapar).
●Öğretmen çocuklardan el ele tutuşup halka olmalarını ister. Kendisi de halkaya giderek önce ismini söyler, topu karşısındaki çocuğa atar. Topu tutan çocuk “Benim ismin Ahmet, senin ismin ne” der ve istediği arkadaşına topu atar, topu tutan çocuk aynı şekilde bir başka arkadaşına atarak oyun devam ettirilir.
● Tüm çocuklar ismini söyledikten sonra yine halka bozulmadan müzik eşliğinde top elden ele gezdirilir. Müzik durduğunda top hangi çocuğun elinde kalırsa o halkadan çıkar, iki-üç çocuk kalana kadar oyun devam eder (oyuna katılmayan çocuklara ısrar etmeden izlemeleri sağlanır).

Müzik SDA A11: K; 2
Öğrenme Süreci
●Öğretmen çocuklara, “şarkı söylemek isteyen var mı?” diye sorar ve istekli çocuklara fırsat verir.
● Sonra Daha Dün Annemizin adlı şarkıyı söyler. Çocukların katılımıyla da bölüm bölüm tekrar edilir. Şarkının tamamı beraberce söylenir.
Daha dün annemizin, kollarında yaşarken
Çiçekli bahçemizin, yollarında koşarken
Şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk
Sevinçliyiz hepimiz, yaşasın okulumuz
Daha dün annemizin kollarında yaşarken
Çiçekli bahçemizin yollarında koşarken
Okul yurt güneşidir, bize bilgiler verir
Annemizin eşidir, yaşasın okulumuz.

AİLE KATILIMI
Ailelerden, çocuklarıyla okulda neler yaşadıklarını konuşup, hoşlandığı ve hoşlanmadığı etkinliği not alarak okula göndermeleri istenir.
III. DEĞERLENDİRME
Çocuklar Açısından:


Etkinlikler Açısından:


Öğretmen Açısından:








Tarih:
GÜNLÜK PLAN (2)
Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı :
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 2- El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
1.Küçük nesneleri toplar.
4.Nesneleri takar.
5.Nesneleri çıkarır.
8.Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 3-Duygularını kontrol edebilme
1.Olumlu / olumsuz düşüncelerini uygun şekilde ortaya koyar.
3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
Amaç 4- Kendi kendini güdüleyebilme
1. Kendi isteği ile bir işe başlar.
2.Başladığı işi bitirme çabası gösterir.
Amaç11- Estetik özellikler taşıyan özgün ürünler oluşturabilme
2. Özgün şiir, öykü, şarkı vb. söyler.
4. Görsel sanat etkinliklerinde özgün ürün yapar.
DİL ALANI
Amaç 3-Türkçeyi doğru kullanabilme
1.Konuşmalarında söz dizimi kurallarını doğru olarak kullanır.
2.Konuşmalarında temel dil bilgisi kurallarına uygun konuşur.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 2.Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.
2. Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Amaç 3-Dikkatini toplayabilme
1.Dikkat edilmesi gereken nesneyi / durumu / olayı fark eder.
2. Dikkat edilmesi gereken nesne / durum / olay üzerinde yoğunlaşır.
Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme
8.Nesnelerin içinden eksilen ya da eklenen bir nesneyi söyler.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1- Temizlik kurallarını uygulayabilme.
1. Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
7.İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar
ETKİNLİKLER
Serbest Zaman-Oyun PMA A2:K;1,4,5,8 SA A4:K;1,2 ÖB A1:K;1,7
Öğrenme Süreci
●Öğretmen çocukları sınıfta karşılar, her çocuk ile tek tek selamlaşarak hangi köşede oynamak istediğini sorarak güne başlar.
●Öğretmen çok fazla müdahale etmeden çocukları gözlemler. Zaman zaman oyunlarına katılarak aynı oyuncaklarla farklı şekillerde nasıl oynayabileceklerini gösterir.
●Toplanma sonunda, öğretmen “sınıfımız çok güzel oldu, şimdi bahçeye çıkıyoruz” der ve çocukların bahçeye çıkmaları için hazırlıklarına yardımcı olur.
● Öğretmen okulun bahçesini gezdirerek gerekli açıklamaları yaparak çocukların gözlem yapmalarını sağladıktan sonra “kutu kutu pense” ve “yağ satarım” şarkılı oyunlarını sırayla anlatır, kurallarını açıklar.
●Öğretmen gerekli yerlerde oyuna katılır veya dışarıdan izler. Çocukların isteğine göre oyuna devam edilir.
●Oyun bitiminde sıra olup içeri girilir. Temizlik ve tuvalet ihtiyaçları giderildikten sonra kahvaltı için hazırlık yapılıp kahvaltıya geçilir.
Türkçe Dil- Müzik-Sanat SA A3:K;1,3 A11:K;2,4 DA A3:K;1,2 BA A2:K;1,2
Öğrenme Süreci
●Çocuklar yarım ay şeklinde minderlerin üzerine otururlar, “Okul bahçesinde neler gördük? Neler vardı?” (Atatürk büstü, top alanı, ağaçlar, park-bahçe oyuncakları, banklar vb.) gibi sorularla çocukların gözlemlediklerini söylemelerini sağladıktan sonra, bahçemizi ve çevremizi temiz tutmayla ilgili sohbet edilir
●Daha önce öğrenilen “Parmaklarım” parmak oyunu tekrar edildikten sonra “Okulum”“adlı şiir ile sar makarayı” adlı tekerlemeyi öğretmen birkaç kez tekrar ederek söyler. Söylemek isteyen çocuklara da fırsat verir. Tekerlemenin sonundaki “Ayşe-Fatma “ bölümlerinde çocukların isimleri sırayla söylenir. Daha sonraki tekrarlarda her çocuk kendi ismini sırası gelince ritimli bir şekilde söyler. Çocukların isteğine göre devam edilir. .(Türkçe Dil Etkinliklerim sf.22)


PARMAKLARIM
Biz, (10 parmak sallanır.)
Okula gidiyoruz. (Eller dizlere vurulur.)
Biz , (10 parmak sallanır.)
Eve gidiyoruz. (Ayaklar yere vurulur.)
Biz, (10 parmak sallanır.)
Çok mutluyuz. (Alkışlanır.)

OKULUM
Okulumu çok severim.
Her sabah erkenden uyanıp,
Okuluma gider, sınıfıma girerim.
Çeşit çeşit köşeler, oyuncaklar var.
Bilseniz daha neler neler var.
Güler yüzlü güzel öğretmenimde var.




SAR MAKARAYI
Sar makarayı sar sar, Beşi sana, beşi bana,
Çöz makarayı çöz çöz, Ayşe, çık çık çık Fatma çık çık çık
On kilo pekmez, yala yala bitmez. Aslan geliyor, kaplan geliyor, ellerini yukarıya kaldır.
●Öğretmen kukla sehpasını çocukların görebilecekleri şekilde yerleştirdikten sonra, okula gitmek istemeyen Mehmet ile okulunu severek giden Can’ın hikâyesini anlatan kukla oyununu anlatır. (Masalcı Ayşe Teyze sf.7)
KULLANILAN KUKLALAR: İki erkek el kuklası, Masalcı Ayşe Teyze.
CAN: Okulum çok güzel, - Arkadaşlarım çok iyi. - Öğretmenim bana - Güzel şeyler öğretti. - Lay lay lay lay
MEHMET: Can, ne güzel bir şarkı bu. Bunu sana kim öğretti?
CAN: Öğretmenim okulda öğretti.
MEHMET: Okula gitmeyi çok mu seviyorsun, hiç ağlamıyor musun?
CAN: Neden ağlayayım ki. Okulda ağlanacak ne var ki?
MEHMET: Şey… Ağlanmaz tabi ki.
CAN: Mehmet sen okula yazılmadın mı? Ben senin anaokuluna yazıldığını duymuştum.
MEHMET: Yazılmıştım; ama artık gitmiyorum.
CAN: Neden gitmiyorsun?
MEHMET: Çünkü okula gittiğim zaman annemi özledim; çok uykum geldi ve sonra…
CAN: Yoksa ağladın mı?
MEHMET: Evet ağladım, annemden ayrı kalamadım.
CAN: Biliyor musun Mehmet, ben okula başladığım zaman hiç ağlamamıştım; hala da ağlamıyorum. Öğretmenim, bize çok güzel şarkılar öğretti; oyunlar oynattı. Üstelik ağlamadığım için beni alkışlattı.
MEHMET: Sen anneni hiç sevmiyor musun?
CAN: Hem de çok seviyorum.
MEHMET: Sevseydin ondan ayrılamazdın.
CAN: Annemi çok seviyorum, özlüyorum; ama okuldan çıkınca yine ona kavuşuyorum.
MEHMET: Ben de çok seviyorum annemi, o yüzden okula gidemiyorum.
CAN: Okuldan eve geldiğim zaman öğrendiğim şarkıları, tekerlemeleri anneme söylüyorum; annem de çok mutlu oluyor.
MEHMET: Okulda neler yapıyorsun, bana da söyler misin?
CAN: Resim yapıyoruz, oyuncaklarla oynuyoruz; şarkılar söyleyip, tekerlemeler öğreniyoruz. pek çok çalışmalar yapıyoruz.
MEHMET: Bana bir tekerleme söyler misin?
CAN: Tabi ki söylerim, başlıyorum.
Zıp zıp zıp, zıplayan top? Neredesin minik top, oradasın, şuradasın, işte bak, tam buradasın.
MEHMET: Çok güzel bir tekerleme.
CAN: Benim sana öğretmemle olmaz, bence sende okula gitmelisin.
MEHMET: Haklısın Can, ben de çok arkadaşım olsun istiyorum; senin gibi birçok güzel şarkılar öğrenmek istiyorum. Can, ben eve gidip anneme okula gitmek istediğimi söyleyeceğim.
CAN: Anneni çok mutlu edeceksin.
MEHMET: Ben de sana öğrendiğim şarkıları söyleyeceğim Can. Şimdilik hoş çakal.
CAN: Hoş çakal arkadaşım.
MASALCI AYŞE TEYZE: Mehmet okula başladığı gün hiç ağlamadı; öğrendiği her şeyi annesine, Can’a anlattı. Mehmet, artık çok mutlu bir çocuktu. Başka bir oyunda buluşmak üzere, hepiniz hoş çakalın.
Oyunun sonunda;

—Niçin okula geliyoruz?
—Okulda neler yapıyoruz?
—Okula gelmezsek ne olur?
—Siz başka neler yapmayı isterdiniz? gibi sorularla çocuklarla sohbet edilir.

● Daha sonra kukla oynatmak isteyen çocuklara oynatmaları için fırsat verilir.
●Öğretmen “çocuklar size yeni bir şarkı söyleyeceğim” diyerek “okul vakti” adlı şarkıyı söyler, sonra çocukların katılımıyla şarkı birkaç kez tekrar edilir. Diğer tekrarlarda çocuklar ayağa kalkıp, şarkıyı yürüyerek söylerler.
OKUL VAKTİ
Kalk artık sabah oldu Sürü gitti ovaya Sütçü köşeyi döndü
Her taraf sesle doldu Kuşlar uçtu havaya Bütün lambalar söndü
Güneş doğdu, ufuk açtı Karanlıklar uzaklaştı Uykunun da keyfi kaçtı
Okul vakti yaklaştı Okul vakti yaklaştı Okul vakti yaklaştı.
●Öğretmen, “Haydi şimdi masalara oturup pastel boyalarımızla, okulumuzun, bahçemizin veya sınıfımızın resmini yapalım, isterseniz kendinizin, arkadaşınızın veya benimde resmimi yapabilirsiniz.” deyip çocukları masalara yönlendirir.
●Öğretmen masaları dolaşarak yaptıkları resimlerin neler olduğunu sorarak sohbet eder.
Okuma-Yazmaya Hazırlık BA A3:K;1,2 A4:K;8
Öğrenme Süreci
●Çocuklar iki gruba ayrılır. Birinci gruptaki çocuklar dışarıya çıkarlar
● Gruptaki çocuklar, odada bulunan, önceden yeri bilinen eşyaların bazılarının (sandalye, masa, saat, resimler, kitaplar vb.) yerini ve duruşunu biçimini değiştirirler veya bir kaçını saklarlar. İçeriye giren çocuklar yeri, duruşu, biçimi değiştirilen veya eksilen nesne ve ayrıntıları bulmaya çalışırlar.
●Sonra ikinci gruptaki çocuklar dışarıya çıkarlar, bu kez diğer grup sınıftaki eşyalarda değişiklik yaparlar.
AİLE KATILIMI:
-Ailelere çocukların öğrendikleri “Parmaklarım” parmak oyunu ve “okulum” şiiri, yazılı olarak verilerek, çocukları ile evde söylemeleri istenir.
-Velilerden çocuklarıyla birlikte evlerinin bahçelerini inceleyip, okulun bahçesiyle karşılaştırmaları farklılıkları ve benzerlikleri konuşmaları istenir.
III. DEĞERLENDİRME
Çocuklar Açısından:
Etkinlikler Açısından:
Öğretmen Açısından:
Tarih:
GÜNLÜK PLAN (3)
Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı:
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
3. Değişik yönlere doğru uzanır.
4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür.
14. Atılan nesneleri yakalar.
Amaç 2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.
13. Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
14. Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
1. Kendiliğinden iletişimi başlatır.
2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.
5. Kendisinin ve başkalarının haklarına saygı gösterir.
6. Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır.
9. Etkinliklerin süresine ilişkin yönergeye uyar.
DİL ALANI
Amaç 5.Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme
Kazanımlar
3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.
4.Dinlediklerini özetler.
Amaç 8.Görsel materyalleri okuyabilme
Kazanımlar
1. Görsel materyalleri inceler.
3. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
4. Görsel materyalleri açıklar.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 1-Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme
Kazanımlar
1.Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.
Amaç 2: Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
Kazanımlar
1.Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.
2. Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Amaç 4: Algıladıklarını hatırlayabilme
Kazanımlar
9.Nesne, durum ya da olayı bir süre sonra yeniden ifade eder.
Amaç 6: Varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplayabilme
Kazanımlar
1. Varlıkları renklerine göre gruplar
6. Varlıkları kullanım amaçlarına göre gruplar
Amaç 9: Nesneleri sayabilme
Kazanımlar
4.Gösterilen belli sayıdaki nesneyi doğru olarak sayar
5.Nesneleri sayarak miktarlarını az ya da çok olarak söyler
6.Sayıca 10 dan az olan bir gruptaki nesnelerin sayısını söyler
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1.Temizlik kurallarını uygulayabilme
Kazanımlar
1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
5.Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.
7.İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar.

ETKİNLİKLER
Serbest Zaman-Sanat-Oyun: PMA A2:K;7,13,14 SDA A6:K;1,2,5,6,9 ÖB A1:K;1,5,7
Öğrenme Süreci
● Öğretmen çocukları sınıfta karşılar, her çocuğa “Hoş geldin, nasılsın” diyerek selamlaşır. Öğretmen çocuklara şimdi sizinle çok hoşunuza gideceğini düşündüğüm bir oyun oynayacağız, oyunumuzun adı baloncuk yakalama oyunu” der. Öğretmen köpük çıkaran oyuncağı önceden temin eder. Oyuncağın içine deterjan ve belli miktarda su konularak baloncuklar çıkması için aparata üflenir. Köpükten baloncuklar yakalama oyunu oynanır. Daha sonra öğretmen, her köşenin ismini söyleyerek içinde hangi oyuncakların bulunduğunu, etkinliğin bitiminde sınıfın düzenli olması için oyuncak ve araç gereçlerin eski yerlerine yerleştirilmesi gerektiğini anlatır.
●Köşelerde oynarken, oyuncakların paylaşılması ve nazik davranışlarda bulunulması konularında hatırlatmalar yapılır. Serbest zaman boyunca çocuklar gözlemlenir ve gereken durumlarda rehberlik yapılır. Arkadaşlarına karşı nazik davranan, nezaket sözcükleri kullanan, oyuncaklarını paylaşan ve etkinlik boyunca uyumlu olan çocukların davranışları pekiştirilir, sözlü ödüllerde bulunulur.
●Etkinliğin bitiminde öğretmen; “Hem oyun oynayacağız, hem de toplanacağız. Ben müziği açtığımda; sizler hızlıca toplanmaya başlayacaksınız, müziği kapattığımda olduğunuz yerde donup kalacaksınız. Yani heykel olacaksınız.” diye yönerge vererek teypten hareketli bir müzik açar. Toplanma bittiğinde, köşelerin düzenli olup olmadığı çocuklar ile birlikte kontrol edilir. Düzenli ise bütün çocuklar birbirini alkışlar.
●Öğretmen masaya sanat etkinliğinde kullanılabilecek malzemeleri koyar. Daha sonra çocuklar masaya alınarak burada bulunan malzemelerin (makas, yapıştırıcı, kalemler) isimlerini söylemeleri istenir. Masada bulunan diğer malzemeleri (kâğıt, el işi kâğıdı, kartonlar vb.) göstererek adlarının ne olduğu ve bunların ne işe yaradıkları so¬ru¬lur. Çocuklardan alınan cevaplardan, doğru olanlar pekiştirilir. Yapıştırıcılardan biri alınarak çocuklara gösterilir. Yapıştırıcının ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl kullanılması gerektiği anlatılır.
●Öğretmen; yapıştırıcıları kullanırken, kapağının nasıl açılacağını, nasıl kapanacağını ve kâğıtları yapıştırırken nasıl sürüleceğini gös¬tere¬rek anlatır. Öğretmen daha sonra makasın nasıl kullanılması ge¬rektiğini göstererek anlatır. Çocuklara:
“Parmaklarını kullanarak makas açıp kapama hareketi yapın.”
“Aç, kapa, aç, kapa...”
Makaslar dağıtılır. Makas kullanırken nelere dikkat edil¬me¬si gerektiği, tehlikeli bir durum oluşmaması için nasıl davranmak gerektiği anlatılır. Dikkatli olmaları gerektiği üzerinde önemle durulur.
“Aç, kapa, aç, kapa” diyerek makas kesme hareketi yapmaları istenir.
●Öğretmen çocuklara renkli kâğıtlar dağıtarak serbest şekilde kesmeleri için yönlendirir. Çocukların kestiği renkli kâğıt parçalarını kâğıda özgün bir şekilde yapıştırmaları sağlanır. Her çocuğa ne yaptığı sorulur. Kâğıda not alınır. Biten çalışmalar sergilenir. Masada bulunan malzemeler çocukların yardımı ile toplanarak yerlerine konur.
●Temizlik ve tuvalet ihtiyaçları giderildikten sonra kahvaltı için hazırlık yapılıp kahvaltıya geçilir.
Türkçe Dil- Müzik-Drama : PMA A1:K;3,4 SDA A6: K;1 DA A5: K;3,4 A8:K;1,3,4 BA A1:K;1 A4: K;9
Öğrenme Süreci
●Çocuklar minderlerini alarak yarım ay şeklinde oturur. Öğretmen önceden hazırladığı anasınıfı etkinliklerini gösteren resim kartlarını çocuklara verip, incelemelerini sağlayarak her çocuğun sırayla resimde gördüklerini anlatmalarına fırsat verir.
.● Konuşmak istemeyen çocuklara “sınıfımızdaki köşelere benzeyen resim hangisi?” gibi sorularla konuşmaları yönünde teşvik eder. Daha sonra öğretmen çocuklara kitaplıktan seçtiği bir hikâyeyi okur. Hikâye bitiminde hikâye ile ilgili sorular sorulur ve arzu eden çocukların hikâyeyi anlatmalarını fırsat verir.
Öğretmen daha önce söylenen“ Okulum” şiirini bir kez okur ardından bölüm bölüm şiir tekrar edilir.
OKULUM

Okulumu çok severim.
Her sabah erkenden uyanıp,
Okuluma gider, sınıfıma girerim.
Çeşit çeşit köşeler, oyuncaklar var.
Bilseniz daha neler neler var.
Güler yüzlü güzel öğretmenimde var.

.● Sonra çocuklara “okul vakti” adlı şarkıyı söyler. Çocuklardan da bölüm bölüm tekrarlamalarını ister.
OKUL VAKTİ
Kalk artık sabah oldu Sürü gitti ovaya Sütçü köşeyi döndü
Her taraf sesle doldu Kuşlar uçtu havaya Bütün lambalar söndü
Güneş doğdu, ufuk açtı Karanlıklar uzaklaştı Uykunun da keyfi kaçtı
Okul vakti yaklaştı Okul vakti yaklaştı
●Şarkı bitiminde çocuklar ayağa kalkarlar, öğretmenin yönergeleriyle,
-yavaş-yavaş koşma,
-Biri seni yakalayacakmış gibi koşma,
-Çamur içindeymiş gibi yürüme,
-Buz üstünde yürüme,
-Annenin topuklu ayakkabısını giymiş gibi yürüme,
-Kızgın kumda yürüme, hareketleri yapıldıktan sonra müzik eşliğinde serbest dans edilir.
● Dans bitiminde yine öğretmenin yönergeleriyle kendini tanıma çalışması yaptırılır.
-Uykuyu sevenler camın önüne, sevmeyenler kapı tarafına ayrılsınlar der ve ayrılan çocuklara sorulur neden sevmiyorsun veya seviyorsun gibi çocuklardan cevaplar alınınca yine devam edilir.

-Yemek yemeyi,
-Oyun oynamayı,
-Gezmeye gitmeyi,
-Öğretmenini,
-Okulunu,
-Hikaye dinlemeyi,
-Resim yapmayı,
-Kitabın resimlerine bakmayı,
-Hayvanları,

-Kendini sevenler ve sevmeyenler gibi soru cevaplar (duyguları) alınır.
●Sonra öğretmenin verdiği, şoför, yaşlı nine, futbolcu, aşçı, sırtında yük taşıyan hamal, anne, yeni yürümeyi öğrenen çocuk, mutlu insan, kızgın insan, soğukta üşümüş insan, terzi, sekreter, öğretmen gibi insan tiplemeleri canlandırılır.
Okuma yazmaya hazırlık: BA A2: K;1,2 A6: K1;6 A9: K;4,5,6
Öğrenme süreci
●Öğretmen sınıf içinde ki oyuncaklardan ve malzemelerden hazırladığı materyalleri çocukların görebilecekleri şekilde hazırlar. Renklerine ve kullanım amaçlarına göre aynı olanları bir kutuda, farklı olanları ise başka bir kutuda toplamaları istenir. Hangi yönleriyle farklı ve aynı oldukları hakkında konuşulur. Ardından kutulardaki oyuncaklar sayılarak az ve çoklukları karşılaştırılır.
III. DEĞERLENDİRME
Çocuklar Açısından:
Etkinlikler Açısından:
Öğretmen Açısından:



Tarih:
GÜNLÜK PLAN (4)
Okul Adı :
Yaş Grubu :
Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür.
Amaç 2.El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
1. Küçük nesneleri toplar.
9. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
Amaç 4.Küçük kaslarını kullanılarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme
Kazanımlar
2. Nesneleri sıkar.
3. Nesneleri çeker / gerer.
4. Malzemelere elleriyle şekil verir.
5. Malzemelere araç kullanarak şekil verir.
Amaç 5.Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
2. Zemin üzerine çizilen şekiller üzerinde yürür.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 6.Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
1. Kendiliğinden iletişimi başlatır.
5. Kendisinin ve başkalarının haklarına saygı gösterir.
9. Etkinliklerin süresine ilişkin yönergeye uyar.
Amaç 8.Farklılıklara saygı gösterebilme
Kazanımlar
2.Başkalarının farklı özelliklerini kabul eder.
Amaç 11.Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme
Kazanımlar
2.Özgün şiir, öykü, şarkı vb. söyler.
DİL ALANI
Amaç 2.Konuşurken sesini doğru kullanabilme
Kazanımlar
2. Kelimeleri doğru telaffuz eder.
3. Konuşurken sesinin tonunu işitebilir biçimde ayarlar.
Amaç 4.Kendini sözel olarak ifade edebilme
Kazanımlar
1.Dinlerken / konuşurken göz teması kurar.
4.Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.
6.Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.
7.Duygu, düşünce ve hayallerini yaratıcı yollarla açıklar.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 2: Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
Kazanımlar
1.Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.
2. Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Amaç 16: Belli durum ve olaylarla ilgili neden-sonuç ilişkisini kurabilme
Kazanımlar
1.Bir olayın olası nedenlerini söyler.
2.Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
3.Yarım bırakılan olayı, durumu, şiiri, öyküyü, şarkıyı vb. özgün bir şekilde tamamlar
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1.Temizlik kurallarını uygulayabilme
Kazanımlar
2.El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.
7.İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar.

ETKİNLİKLER
Serbest Zaman –Sanat: PMA A2: K;1,9 A4: K;2,3,4,5 SDA A6: K;1,5,9 ÖB A1: K;2,7
Öğrenme Süreci
●Öğretmen çocukları sınıfta karşılar, hangi köşelerde oynamak istediklerini sorarak, çocukları köşelere yönlendirir. Evcilik köşesinde bulunan oyuncaklarla, eğitici oyuncak köşesinde masalarda çeşitli Legolar, yapbozlarla, blok köşesinde ise kare, üçgen, daire şekillerinden oluşan tah¬ta bloklarla oyunlar oynanır. Çocukların birbirleri ile olan iletişimlerine dikkat eder. Olumlu ilişkiler kurmalarına, başkalarının haklarına saygılı olmalarına rehberlik edilir.
●Öğretmen sanat etkinliği için masaya oyun hamurları ve kalıplar koyarak çocukların serbestçe çalışmalarına rehberlik eder.
●Diğer masaya parmak boyası koyarak “Parmaklarımızla resim yapabiliriz. Nasıl mı? Parmağımı boyaya batırıyorum,
sonra kâğıda sürüyorum, dilediğim gibi resim yapıyorum” sözleri ezgili bir şekilde söylenerek nasıl çalışılacağı, kaç parmağın kullanılacağı, nelere dikkat edileceği anlatılır. Sonra öğretmen, elindeki boya önlüğünü göstererek çocuklara giydirir. Kıyafetlerimizi temiz tutmamız için boya yaparken önlük takmamız gerektiği belirtilir. Uygun ortamı hazırladıktan sonra gerekli düzenlemeler yapılır. Çocukların parmak boyalarıyla çalışmaları için rehberlik edilir.
● Serbest zaman için ayrılan süre sona erince öğretmen“Tik tak saatine bak, toplanma vakti geldi, etrafına bir bak.” diyerek sınıfı düzenli hâle getirmelerine rehberlik eder. Köşeler toplanır, toplanma sonunda çocuklar sınıfı görebilecekleri şekilde ortaya gelirler. Sınıf incelenir, dağınık olan veya çok güzel toplanmış köşeler hakkında çocukların görüşleri alınır. Toplanma sonunda eller yıkanıp kahvaltıya geçilir.
Türkçe Dil- Müzik-Fen ve Doğa: SDA A11:K;2 DA A2:K;2,3 A4:K;1,4,6,7 BA A2:K;1,2 A16:K;1,2,3 ÖB A1:K;2
Öğrenme Süreci
●Kahvaltıdan sonra öğretmen çocuklara “şimdi bahçeye çıkıyoruz” der ve bahçede oynarken dikkat etmeleri gereken noktaları açıklar. Çocukların bahçeye çıkmaları için hazırlıklarına yardımcı olur. Bahçede eşyalara, toprağa, bitkilere dokunmaları ve bunları incelemeleri ister. Ardından çocukların serbest oynamalarına rehberlik eder.
●Oyun bitiminde sıra olup içeri girilir. Çocuklar ellerini yıkamadan masaya otururlar. El yıkamanın temizlik açısından önemini kavrayabilmeleri için patates deneyi yapılır. Bunun için öğretmen masaya 2 adet küçük boy patates, bıçak, 2 adet steril edilmiş kapaklı kavanoz ve etiket koyar. Öncelikle patatesler öğretmen tarafından önce yıkanıp sonra soyulur. Soyulan 1 adet patates çocuklara verilerek kirli elleriyle dokunmaları istenir. Kirlenen patates kavanoza koyulup, hava almayacak şekilde ağzı kapatılır. Eller su ve sabunla iyice yıkandıktan sonra 2.patatese dokunmaları istenir. Temiz olan patateste bir kavanoza koyulup kapağı hava almayacak şekilde kapatılır. Kavanozların üzerine çocuklardan yapmaları istenen temiz bir el ve kirli bir el çizilen etiketlerde yapıştırılıp, ılık bir yere gözlemlemek üzere kaldırılır. (çocuklardan her gün kavanozları gözlemleyerek patatesleri karşılaştırmaları istenir).
●Çocuklar yarım ay şeklinde minderlere otururlar. Önceden öğrenilen tekerleme, parmak oyunu ve şiirler önce öğretmen tarafından söylenir. Daha sonra çocuklar ile birlikte tekrar edilir. Çocuklar söylerken kelimelerin doğru çıkarılmasına ses tonunun işitilebilir olmasına dikkat edilir. Ardından “Yaramaz mikrop “adlı parmak oyunu oynatılır. (Türkçe Dil Etkinliklerim sf.64)
YARAMAZ MİKROP
Merhaba, benim adım
Yaramaz mikrop (Sağ başparmak hareket ettirilir)
Ben insanları hasta etmeyi çok severim
Temiz olmayanları, (Sağ başparmak sol elin parmaklarına sırayla değdirilerek söylenir.)
Yemeğini yemeyenleri,
Aşılarını yaptırmayanları, hemen hasta ederim.
Siz yemeklerinizi yiyor musunuz? (Yemek yeme hareketi yapılır. )
Dişlerinizi fırçalıyor musunuz? (Diş fırçalama )
Ellerinizi sabunla yıkıyor musunuz? (El yıkama )
Yoksa siz aşıda mı oldunuz? (Aşı olma hareketleri yapılır.)
İmdaaaaaaat! Hemen kaçmalıyım (Ayaklar yere, eller dizlere vurulur)
●Parmak oyununun ardından çocuklara kağıt dağıtılır. Mikrop gözle görünmez. Mikrobu çizmek isteseydiniz nasıl çizerdiniz yönergesi ile çalışma yaptırılır. Daha sonra öğretmen “Elini yıkamayan Elif” adlı hikâyeyi anlatıp yarım bırakarak tamamlama yapılır. Elif’in annesi kahvaltıyı hazırlamıştı. Elif masaya geldiğinde annesi ona elini ve yüzünü yıkaması gerektiğini hatırlattı. Elif “Ben yıkamayacağım” dedi. Annesi “Ama hasta olmaman için yıkaman lazım” dedi. Elif bunu her sabah yapıyordu. Annesi bir ara dışarı çıktığında, Elif kahvaltısını yapmıştı bile. Annesi geri döndüğünde Elif’in kahvaltısını yaptığını görünce “Aaaaa! Elifçiğim aferin sana” dedi. Ama Elif elini ve yüzünü yıkamadan yapmıştı ve bir gün Elif………… yarım bırakılan hikaye çocuklarla birlikte tamamlanır.
Oyun - Okuma-yazmaya hazırlık PMA A A1:K;4 A5:K;2 SDA A8:K;2 BA A2:K;1,2 ÖB A1:K;2
Öğrenme Süreci
●Çocuklar müzik eşliğinde, iç içe iki daire halinde zıt yönde yürürler. Öğretmen müziği durdurduğun da her iki dairedeki çocuklar dururlar. Yan yana gelen çocuklar isimlerini birbirlerine söyleyerek el sıkışırlar. Öğretmen bazen gruplardan birinin içinde bazen de iki grubun dışında kalır. Her canlandırma sonunda yine müzik eşliğinde bir-iki dakika serbest dans edilir.
●Öğretmen müziği durdurduğunda çocuklardan söylediği yönergelere göre hareket etmelerini ister.
-Kaygan zeminde, çıplak ayakla yürüyen insanlar
-Kızgın kumda çıplak ayakla yürüyen insanlar
-Sırtında ağır bir yük ile yürümeye çalışan insanlar
-Elinde ağzına kadar su dolu kovayı dökmeden yürümeye çalışan insanlar
-Ayağında çok büyük ayakkabı ile yürüyen insanlar
-Kalın ip üzerinde yürüyen insanlar
-Buz üstünde düşmeden yürümeye çalışan insanlar gibi yönergeler verir. Oyun çocukların ilgisine göre devam edilir
●Daha sonra “Arkadaşımı Gördün mü” adlı oyun oynanır. Çocukların içinden bir ebe seçilir. Sınıf dışına gönderilir. Bu arada sınıftaki çocuklardan bir arkadaş seçilir. Ebe sınıfa geldiğinde se¬çilen çocukla ilgili bilgiler verilir. (Ne giymiş, saçları ne renkti vb.) Ebenin seçilen çocuğu tahmin etmeye üç hakkı vardır. Tahmin e¬demezse çeşitli taklitler yaptırılır.
●Türkçe dil etkinliğinde yapılan mikrop çalışmaları masaya koyulur. Yapılan resimler incelenir. Birbirleriyle olan farklılıkları ve benzerlikleri hakkında konuşulup sınıfın uygun bir köşesine “Bize ellimizi yıkamayı hatırlatması” için mikrop panosu olarak hazırlanıp asılır.
III. DEĞERLENDİRME
Çocuklar Açısından:

Etkinlikler Açısından:

Öğretmen Açısından:

bukumıt
04.Ekim.2014, 07:53
Arkadaşlar kolay gelsin yardiminiza ihtiyacim var. Ben sinif oğretmeniyim norm fazlasi oldugum icin 1 ay kadar ana sinif oğretmenligi yapacagim .fakat nasil oluyor sizin bizim gibi yillik plana gore mi ders isliyorsunuz ayrintili bir sekilde yardimci olursaniz sevinirim hic bilgim yok cunku tesekkurler:-)